Čo to je Alergia?

Alergia je ochorenie, ktoré môže mať pestré prejavy aj príčiny. Preto nie je jednoduché popísaťho niekoľkými slovami zrozumiteľne, aj presne. Pokúsime sa však o to.

Terapie vykonávame v Bratislave aj Nitre v spolupráci s doktorom Mudr. Miroslavom Hudáčkom

Alergia súvisí s imunitou

Najnovsia reportaz o biorezonancii a jej vyhodach pri
eliminacii alergickych reakcii a intoleracie na rozne latky a potraviny.
Vysielane na Markize dna 4.3.2011 v relacii Reflex

Imunita znamená odolnosť. Jedným z ľudských orgánov je aj imunitný systém. Imunita „netrčí“ z tela, ako noha a nedá sa nájsť vo vnútri organizmu, ako srdce, či žalúdok. Nedá sa teda „uchopiť“, ani „odrezať“. Tvoria ju miliardy buniek v krvi. Imunitný systém teda nemá tvar, ale odhaduje sa, že jeho váha je asi jedno kilo. Imunitný systém je teda tvorený veľkým množstvom buniek, ktoré dokážu navzájom komunikovať. Ich úlohou je chrániť človeka pred choroboplodnými zárodkami, pred infekciou, pred rakovinovými bunkami a stresu. Imunitný systém teda stále kontroluje, čo sa v tele odohráva a snaží sa dosiahnuť stav, aby človek bol čo najviac v poriadku. Ak nás napadne vírus nádchy, alebo nejaké baktérie, imunitný systém spustí boj proti tomuto nepriateľovi. Pomocou nástrojov, ako horúčka, či zvýšená tvorba sekrétov (nádcha) a ich vylučovania (kýchanie) sa snaží z tela vypudiť tieto škodlivé organizmy. Keď sa to imunitnému systému podarí, zapamätá si, ako „vyzeral“ nepriateľ, a „čo proti nemu pomohlo“. Nabudúce už rovnakého „nepriateľa“ rozpozná rýchlejšie a podarí sa mu účinnejšie ho potlačiť.

Moderná doba však prináša mnoho zmien. Človek už nežije v prírode, ale v panelákoch. Namiesto čerstvej zeleniny jedávame hamburgery. Vzduch je „obohatený“ výfukovými plynmi. Tieto umelé a telu neprirodzené látky zhoršujú naše zdravie. Čoraz lepšie podmienky na dodržiavanie hygieny zas znižujú počet infekčných ochorení. No nie je isté, či to je celkom dobre. Imunitný systém – hlavne mestských ľudí – sa nestretáva s prirodzenými podnetmi, s banálnymi infekciami. Nemá sa na čom učiť. Mestské dieťa je často vychovávané „v sterilite už od perinky“. Imunitný systém na tieto podnety môže neskôr zareagovať chybne – prehnanou reakciou.

Ako sa prejavuje alergia?

Alergia sa prejavuje tak, že nejaká látka na konkrétneho človeka zapôsobí inak, ako je bežné. Napríklad peľ kvetiny, prach, parfém v šampóne. Väčšina ľudí s takou látkou nemá žiadne ťažkosti. No človek, ktorý má k alergii predpoklady, môže byť na ňu citlivý. Jeho imunitný systém takúto látku mylne považuje za „nepriateľa“ a zareaguje. Reakcie sú potom to, čo vidíme, ako prejavy alergie. Môže ísť o kýchanie, kašľanie, svrbenie kože, rôzne vyrážky. Ak imunitný systém raz začne byť neprirodzene citlivý na látku, ktorá nás v skutočnosti neohrozuje - reaguje zbytočne. Imunitný systém si pamätá všetko, s čím sa stretol. V budúcnosti, keď sa stretnete s rovnakou látkou, zareagujete oveľa prudšou reakciou. Alergický človek ak vyjde na lúku, na ktorej je peľ rastliny na ktorú je alergický, už v priebehu niekoľkých sekúnd začne kýchať, mať nádchu, môže sa mu zhoršiť dýchanie, začnú ho svrbieť predlaktia a predkolenia. Alergia neustúpi, kým neodstránite príčinu – alergén – v tomto prípade napríklad peľ. Na vyvolanie alergickej reakcie stačí aj celkom minimálne množstvo alergénu.

Imunitný systém je nastavený tak, že ak sa stretne aj s alergénom, spustí obrannú reakciu v celom tele. Obranná, reakcia prebieha spravidla vo forme zápalu. Prejavmi zápalu sú opuch, tvorba hlienov, začervenanie a stiahnutie hladkých svalov. Tieto reakcie spôsobujú zápalové bunky (hlavne biele krvinky). Tie vylučujú látky, ktoré poškodzujú povrch slizníc.Alergia sa nesmie podceňovať, pretože alergická reakcia poškodzuje náš organizmus. Nejde „len“ o kýchanie, či „len“ o svrbenie kože. Alergický človek má skoro stále veľmi mierny zápal. Nemusí o tom ani vedieť, ale jeho organizmus je stále pripravený reagovať zhoršením zápalu, je zaťažovaný a poškodzovaný dôsledkami. Preto je potrebné alergiu liečiť stále, aj v čase, keď alergik nemá žiadne príznaky. Bez liečby alergik môže reagovať častými zápalmi – alergickými i nealergickými. Neliečený alergik teda môže byť často chorý a nevie sa presne prečo. Príčinou môže byť práve nerozpoznaná alergia.

Alergia sa môže prejavovať nielen vo forme miernych reakcií, ako nádcha, či svrbenie. Alergická reakcia môže byť aj veľmi vážna, život ohrozujúca. Pri nešťastnej konfigurácii okolností môže alergická reakcia prerásť až do šokového stavu, kedy zlyháva krvný obeh a dýchanie. Preto nie je dobré odkladať liečbu alergie. Možno sa vám zdá, že vaše príznaky sa „dajú vydržať“. Že síce „trocha kýchate“ a časom to vždy prejde samo od seba.No časom sa môže zhoršovať a začať prerastať až do trvalej koprivky, či astmy. Nikdy vopred neviete, či alergia priamo neohrozí váš život prudkou reakciou. Ale aj neliečená alergia „len s miernymi príznakmi“ poškodzuje zdravie. Preto je dobré o alergii aspoň vedieť. Ak viete, kedy a kde sú alergény, ktoré vám škodia, môžete sa im vyhnúť.

Do akých skupín alebo podľa čoho možno rozdeliť alergie?

Najlepšie podľa cieľového orgánu kde alergén vyvoláva zápal.
- V orgánoch dýchacieho systému / nos, dutiny, priedušky / alergická nádcha až astma
- Koža – žihlavka, ekzém
- Oči – zápal spojiviek
- A potom je to alergická reakcia celého tela ktorá môže vyústiť do šoku.
Pri poštípaní osovu, včelou a na určité lieky. Tie postihujú všetky horeuvedené orgány , pri šoku aj srdce a cievy..

Sú alergie, ktoré „nadobudneme“ počas svojho života, alebo ich máme vždy, len o nich nevieme a prejavia sa neskôr?

Väčšinu alergií nadobudneme počas svojho života. Sú však aj také gény ktoré kódujú „ťažké formy alergie“, napríklad pri astme. ( gén ADAM). V takýchto prípadoch veľmi často aj naša matka či otec, dedko, babka, pradedko majú či mali to isté ochorenie. Potom sme postihnutý od detského veku až po starobu. Alergia je celoživotné ochorenie – tu myslíme vlohu, jej prejav môže byť v určitom období minimálne až nulový. Ak sme v kojeneckom veku mali ekzém ale teraz sme zdraví, mame však vyššiu pravdepodobnosť že u nás prepukne astma ako u tých ktorí ekzém v detstve nemali.

Sú alergie, ktoré sa vyskytujú iba posledné roky, respektíve „novodobé“ alergie?

Dnes už neplatí to čo platilo kedysi: „ z alergie sa vyrastie, resp. mizne vekom“. Sú klienti 60,70 aj 80 roční u ktorých sa prvý krát objavilo alergické ochorenie – bežná senná nádcha ale aj astma.
Ďaleko častejšie sú kožné alergické reakcie – na kozmetiku, konzervačné prísady do potravín, na lieky. Napríklad sú niektoré geneticky modifikované potraviny kde sa v géne prenesie aj alergén z iného druhu. Napríklad z kukurice na paradajku. Sme alergický na kukuricu a po zjedení paradajky máme reakciu. Alebo potravinové reťazce – kurčatá kŕmené rybiou múčkou ( nikdy by kura rybu nezjedlo). Takto sa ale alergén z ryby dostane do kuracieho mäsa. Máme alergiu na tresku ale kuracie mäso bežne jeme a tu zrazu alergická reakcia!!!

Ktoré sú „najbežnejšie“ alergie, s ktorými sa stretávate vo svojej ambulancii najčastejšie?

Najčastejšia je tzv. „senná nádcha „ a alergický zápal očných spojoviek. Ide o alergiu na pele stromov, tráv a burín ktoré v uvedenom poradí kvitnú od februára do októbra. K tomu za posledné roky narastá aj astma. Dnes sa v odborných kruhoch alergická nádcha považuje za predstupeň astmy.

Čo sa môže stať, ak alergii nevenujeme pozornosť a snažíme sa to riešiť bez návštevy lekára?

Alergia je ako snehová guľa ktorú pustíme s kopca plného snehu, na konci máme lavínu. S neliečených, len miernych príznakov môže byť ťažká, celoživotná astma ktorá končí vo vyššom veku aj na kyslíku. Súčasne sa ja pridávajú iné alergické prejavy, teda ten istý príklad neliečenej alergickej nádchy pri ktorej postupne začnem mať alergiu na ovocie, zeleninu a iné. Ide o takzvanú skríženú alergiu ten istý alergén je v pele brezy a v jablku, alebo burine s názvom palina a zelery, mrkve.

ZDROJ: http://www.imuno-alergo.sk/

Objavili sa v poslednom období nejaké nové efektívne metódy v liečbe alergií?

Ano. Našťastie dnes už vďaka biorezonancii dokažeme dlhodobo pomocť až takmer 90% ľudí, ktorý trpia rôznymi formami alergii. Či už sú to alergie na pele, potraviny, kovy, prach, slnko, roztoče, alebo domácich mazlíčkov.

Štúdia o biorezonančnej terapii, ktorú uskutočnili čínsky lekari aby preukázali neuveritelne vysokú účinnosť pristroja Bicom2000 pri liečbe alergii pomocou biorezonancie.
Štúdie sú v anglickom jazyku
Alergie
Astma

Terapia:
3 - 5 sedení, raz za 2. týždne,
čas prvej terapie cca do 60-90 min, každá ďalšia asi 45 min
v pripade, že je prítomná nejaká špecifická alergia je vhodné priniesť vzorku alergenu (napr. reakcia na lekoplast, reakcia len v kancelarii, a pod.)